• Chrystusowcy w służbie Kościoła na Ziemi Krzyża Południa

  Bohaterem kolejnego filmu poświęconego księżom chrystusowcom z prowincji w Ameryce Południowej jest ks. Zbigniew Perdjon

 • Film o występach Wołosatek w Brazylii

  W popularnym portalu YOU YUBE umieściłem film z występów zespołu Wołosatki z Kielc w prowadzonych przez chrystusowców parafiach w Brazylii

 • Polscy misjonarze w Brazylii

  W krotkich filmach przedstawiam sylwetki misjonarzy chrystusowców pracujacych w Kraju Krzyża Południa

 • Wywiad w miesięczniku Msza święta

  Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

 • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana | II Niedziela okresu wielkanocnego

  Wydarzenia

  Życzenia na Święta Bożego Narodzenia

  “Dzisiaj przyszedł do nas pokój prawdziwy, dziś caly świat zostal napelniony niebiańską słodyczą” - z brewiarza

  W dzisiejszą noc rozpoczniemy świętowanie Bożego Narodzenia. Potrzebujemy tego czasu aby na nowo wszystko sobie poukładać,aby poznać tajemnicę wiary jaka pozwoli nam na nowo odczytać sens naszego życia. Trzeba zadbać aby nic nie zakłóciło piękna i znaczenia tych Świąt oraz związanych z nimi bogatych tradycji.
  Poprzednie Święta Bożego Narodzenia spędziłem w małej wspólnocie polonijnej w Porto Alegre. Pojechałem tam aby na miejscu zapoznać się z ich potrzebami, a kto wie może nawet i reaktywować duszpasterstwo polonijne w tym mieście. Było to tym bardziej realne, że jest tam wybudowana wiele lat temu kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej. Jednak z planów tych nic nie wyszło. Potomkowie polskich emigrantów mieszkający w Porto Alegre dziś swoje potrzeby religijne zaspakajają korzystając z miejscowego – brazylijskiego duszpasterstwa. Podobnie dzieje się w innych dużych miejscowościach. Nie ma co się temu dziwić, mamy tu już 5 czy nawet 6 pokolenie polskich emigrantów. Są to już więc brazylijczycy z krwi i kości. Dla wielu innych polskość sprowadza się do kilku elementow z folkloru. Trzeba jednak podkreślić, że istnieje też i grupa, nie wyobrażająca sobie parafii bez polskiego kapłana, ludzi żyjący sprawami Polski.
  W tym roku Święta spędzam w Rio Grande do Sul. Zostałem zaproszony do parafii w Aurea, która ma oficjalny tytuł „Polskiej Stolicy Brazylijczyków”. Będziemy tam świętować 100 lat przybycia polskich emigrantów. Dotarli oni dokładnie w Wigilię Bożego Narodzenia. Drugą okazją jest reinauguracja gruntownie przebudowanego kościoła parafialnego. Jest on pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej.
  Korzystając z okazji pragnę podziekować za możliwość spotkania z wieloma z Was podczas tegorocznego urlopu w kraju, pod koniec którego gościłem ks. Bp Joao Bosco Barbosa de Sousa OFM. To właśnie dzięki gościnności i życzliwości jakiej doświadczyliśmy od wielu z Was Ksiądz Biskup wrócił do Brazylii zauroczony Polską.
  Kochani nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo leżą mi na sercu sprawy naszej Ojczyzny. Dochodzą tu do mnie niepokojące wiadomości. Ja sam zresztą podczas pobytu w kraju zauważyłem wiele przykrych zmian. Najboleśniejsze są te które odrzucają postawy wynikające z naszej wiary oraz narodowych tradycji. Żyjąc za granicą, z pewnego dystansu widać to dokładnie i bardzo to boli. Społeczeństwo dzisiejsze potrzebuje jasnych głosów. Musimy więc nauczyć się odrzucić lęk i odważnie stawać w obronie drogich nam wartości.
  Z tąd też moje życzenia na tegoroczne Święta, abyśmy nie wstydzili się Jezusa i Jego Ewangelii, w naszej wierze byli klarowni i przejrzyści oraz z troską zaangażowali w Kościoł, w którym oczekujemy na przyjście Pana.
  Na zakończenie zachęcam do odwiedzin także strony internetowej mojej Prowincji zakonnej www.brazylia.chrystusowcy.pl
  W dzisiejszą Świętą Noc w sposób szczególny będę pamiętał o każdym z Was
  SZCZĘŚĆ BOŻE

  odsłon: 2296 | aktualizowano: 2011-12-24 20:06 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2024 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br