• Chrystusowcy w służbie Kościoła na Ziemi Krzyża Południa

  Bohaterem kolejnego filmu poświęconego księżom chrystusowcom z prowincji w Ameryce Południowej jest ks. Zbigniew Perdjon

 • Film o występach Wołosatek w Brazylii

  W popularnym portalu YOU YUBE umieściłem film z występów zespołu Wołosatki z Kielc w prowadzonych przez chrystusowców parafiach w Brazylii

 • Polscy misjonarze w Brazylii

  W krotkich filmach przedstawiam sylwetki misjonarzy chrystusowców pracujacych w Kraju Krzyża Południa

 • Wywiad w miesięczniku Msza święta

  Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

 • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • Sobota, 09 maja 2021 r. imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola | VI Niedziela okresu wielkanocnego

  O mnie

  Parę słów o mnie

  Witaj na mojej stronie internetowej. Cieszę się, że tu zawędrowałeś. Nazywam się Kazimierz Długosz. Należę do zgromadzenia zakonnego księży chrystusowców. Od 1992 roku pracuję w Brazylii.

     Przed przybyciem do kraju "Krzyża Południa" ukończyłem Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach oraz Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Od początku szkoły podstawowej należałem do ministrantów a potem także do Ruchu "Światło Życie" zwanego popularne Oazą. W tym czasie interesowałem się także krótkofalarstwem, uzyskując w wieku 15 lat zezwolenia na posiadanie radiostacji amatorskiej. Innym moim hobby było robienie zdjęć. Przez pewnien czas posiadałem nawet malą ciemnię fotograficzną. Zainteresowaniom tym pozostaję wierny do dzisiaj.
      W sierpniu 1982 r wstąpiłem do zgromadzenia zakonnego Księży Chrystusowców. Po złożeniu ślubów wieczystych oraz otrzymaniu święceń diakonatu zostałem wysłany na kurs językowy oraz praktykę duszpasterską do Anglii. W maju 1989r wraz z 23 współbraćmi przez posługę ks bp. Stanisława Napierały otrzymałem święcenia kapłańskie. Bezpośrednio potem, w ramach urlopu, pojechałem do pomocy duszpasterskiej na Ukrainę. Był to czas kiedy dopiero rozpoczynały sie legalne wyjazdy księży w tamte strony.
     Po dwoch latach pracy na parafiach w Polsce (Szczecin Zdroje i Sarbia koło Kołobrzegu) oraz kilkumiesięcznym zastępstwie w Budapeszcie na Węgrzech na pokładzie statku PLO Łódz II wyjechałem do pracy misyjnej w Brazylii. Podróż statkiem w tamtych czasach była tańsza i oczywiście dawała niezapomniane wrażenia. Poznałem też nieco życie na statku co bardzo mi się przydało gdy zostałem póżniej kapelanem polskich marynarzy w Santos i Paranagua. Po 28 dniach dotarliśmy do portu w Santos i 6 marca 1992 roku stanąłem na ziemi brazylijskiej. W porcie czekał już na mnie ksiądz Prowincjał Józef Wojnar S.Chr z którym po załatwieniu wszystkich formalności udałem się autobusem do oddalonej o 450 km Kurytyby.
     Po kilkunastu dniach, które spędziłem w Domu Prowincjalnym zostałem skierowany do parafii Dobrego Jezusa w Balsa Nova.  Przez 3 miesiące zastępowałem tam ks. Benedykta Grzymkowskiego S.Chr, który wyjechał na urlop do Polski. Po powrocie proboszcza zostałem wysłany do Dom Feliciano w stanie Rio Grande do Sul. Jednak jako, że ciągle prosiłem przełożonych o wysłanie na kurs językowy po krótkim okresie pracy w tej parafii zostałem przeniesiony do Mendes w stanie Rio de Janeiro gdzie zamieszkałem w domu braci emerytów z zakonu marystów. Pod ich okiem przez 3 miesiące poznawałem tajniki języka portugalskiego. W tym czasie gościłem kilka razy u ks. Zdzisława Malczewskiego S.Chr proboszcza polskiej parafii w Rio de Janeiro. Dzięki temu miałem okazję poznać to najpiękniejsze miasto świata.
     Trzy miesiące w Mendes minęły bardzo szybko. Trzeba było wracać do Dom Feliciano. W drodze powrotnej zatrzymałem się w domu Prowincjalnym w Kurytybie gdzie powierzono mi zadanie zorganizowania duszpasterstwa polskich marynarzy w Santos, ktory uważany jest za największy port w Ameryce Południowej. Początkowo zamieszkałem w klubie dla marynarzy "Stella Maris", a po kilku miesiącach u  pracującego w pobliskiej miejscowości ks. Tadeusza Adamczyka, kapłana diecezji tarnowskiej. Kilkanaście lat póżniej mogłem odwdzięczyć się ks. Tadeuszowi za gościne. Kiedy ze względu na wiek wycofał się z czynnego duszpasterstwa, przyjąłem go do siebie na parafii w Cruz Machado.  Praca kapelana polegała na odwiedzaniu statków, rozmowach z marynarzami, spowiedziach, odprawianiu Mszy św. organizowaniu wycieczek czy też rozprowadzaniu prasy katolickiej. Przez cały czas wydawałem też biuletyn o nazwie "Kotwica". Jednak ze względu na brak zaplecza oraz trudności z utrzymaniem po pewnym czasie pracy w Santos zamieszkałem w domu Prowincjalnym w Kurytybie i dojeżdzałem do portu w Paranagua, odwiedzając także sporadycznie marynarzy w Santos.
     Kolejną placowką na ktorą zostałem przeniesiony była parafia w Campo Largo. Miałem zastąpić tam schorowanego ks. Witolda Jasionowskiego S.Chr oraz w miarę możliwości kontynuować pracę z marynarzami. Wraz z ks. Zbigniewem Perdjonem przez kilka miesięcy opiekowaliśmy się tym chorym współbratem. Po kilku miesiącach na moją prośbę opuściłem Campo Largo i zostałem skierowany do Ijui w Rio Grande do Sul. Parafia ta leży blisko po tzw. redukcjach jezuickich, ktorych historia pokazana jest m. in. w filmie "Misja".
     Po urlopie w Polsce, kiedy parafia ta została przekazana diecezji otrzymałem propozycje objęcia probostwa w Capo Ere. Oprócz pracy w tej parafii, zostalem Rektorem Polskiej kaplicy w Barrao de Cotegipe oraz kapelanem polaków w Erechim. Pomagałem także w ośrodku dla narkomanów prowadzonym przez dr. Laercio Braggio oraz duszpasterzowałem w położonej na terenie parafii wiosce indian ze szczepu Kaygang.
     W pierwszych dniach marca 1988r objąłem parafię w Cruz Machado w stanie Parana. Do tej parafii oprocz kościoła głównego należało 21 kaplic i punktów duszpasterskich gdzie regularnie odprawiane są Msze św. Cruz Machado to małe położone wśrod gór miasteczko. Jako że duży procent mieszkańców jest pochodzenia polskiego na ulicach można było ciągle słyszeć język polski. W latach 1999-2001 dzięki dużemu zaangażowaniu ludzi świeckich, udało mi się przebudować i  znacznie powiększyć kościół główny, w którym umieściłem podarowaną mi w Polsce płaskorzeżbę Chrystusa Króla Polski. Był to prezent jaki otrzymałem od pani Ewy Gąsiennicy Makowskiej  żony starosty Zakopanego. Pierwotnie płaskorzeżba ta miała być przekazana Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II jako prezent od miasta Zakopane. W 2002r przed kościołem wybudowałem kapliczkę - sanktuarium poświęconą Matce Bożej Fatimskiej, a w latach 2003-2004 rozbudowaliśmy salon parafialny. W tym czasie w parafii dokończyliśmy budowę kaplic Swiętego Jana Chrzciciela i Najświętszego Serca Jezusa oraz wybudowali 3 kolejne kaplice: Ducha Świętego, Świętego Józefa i Świętego Antoniego. Postawiliśmy także dwa duże salony w interiorze. Jeden przy kaplicy Matki Bożej Jasnogorskiej a drugi przy kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do tych prac należy dodać także budowę salek katechetycznym przy kaplicy w Nova Concordia. Oprocz pracy w parafii, przez pewnien czas byłem spowiednikiem w seminarium oraz odpowiedzialnym za duszpasterstwo Rodzin w diecezji.
     W 2005 roku objąłem należącą także do diecezji Uniao da Vitoria parafię w Mallet. Miasteczko, które jest centrum parafii liczy ok. 8 tyś mieszkańcow i położone jest 200km od Kurytyby. Ponad 40% mieszkańcow powiatu jest pochodzenia polskiego. Oprocz kościoła głównego do parafii należy 19 kaplic i wspólnot, w których regularnie odprawiane są Msze św i nabożeństwa. W 2006 roku zostałem członkiem Rady Kapłańskiej diecezji Uniao da Vitoria a rok póżniej także odpowiedzialnym za sektor ( odpowiednik polskiego dekanatu). W 2007r podjęliśmy w parafii trud rozbudowy kuchni salonu parafialnego, oraz budowę nowej churasqueira. W następnych latach ogrodziliśmy i pomalowali kościół oraz naprawiliśmy dach i wyremontowali kuchnię na plebanii. Została także rozbudowana instalacja nagłośnieniowa w kościele. Przez caly czas mojej pracy w Mallet prowadziłem w lokalnym radio radiowe programy "Godzina Polska" oraz "Informator Parafialny" Więcej informacji  oplacówkach na ktorych pracowalem można znaleść w dziale "Parafie".
     W pażdzierniku 2010 zostałem mianowany prowincjałem i zamieszkałem w Kurytybie. 

  odsłon: 5301 | aktualizowano: 2011-07-08 00:58 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2021 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br