• Chrystusowcy w służbie Kościoła na Ziemi Krzyża Południa

  Bohaterem kolejnego filmu poświęconego księżom chrystusowcom z prowincji w Ameryce Południowej jest ks. Zbigniew Perdjon

 • Film o występach Wołosatek w Brazylii

  W popularnym portalu YOU YUBE umieściłem film z występów zespołu Wołosatki z Kielc w prowadzonych przez chrystusowców parafiach w Brazylii

 • Polscy misjonarze w Brazylii

  W krotkich filmach przedstawiam sylwetki misjonarzy chrystusowców pracujacych w Kraju Krzyża Południa

 • Wywiad w miesięczniku Msza święta

  Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

 • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • Sobota, 28 listopada 2020 r. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy | Sobota XXXIV tygodnia okresu zwykłego

  Wydarzenia

  Zmarl ks. Ryszard Głowacki były przełożony generalny

  Cała wspólnota zakonna Towarzystwa Chrystusowego oraz liczni nasi dobrodzieje, przyjaciele, przedstawiciele zakonów i duchowieństwa, pożegnała dziś zmarłego w poniedziałek 21 września, ks. Ryszarda Głowackiego TChr, przełożonego generalnego naszego zgromadzenia w latach 2013-2019 i wieloletniego duszpasterza niemieckiej Polonii w latach 1984-2013.

  W czwartkowy wieczór, trumna z ciałem księdza Ryszarda, znajdowała się w naszym Domu Głównym w Poznaniu, gdzie w kaplicy seminaryjnej mogliśmy odmówić modlitwę różańcową, prosząc o Boże miłosierdzie i radość życia wiecznego dla naszego zmarłego współbrata. Następnie zaś, wzięliśmy udział w nieszporach z oficjum za zmarłych i odprawiliśmy I stację z obrzędów pogrzebu.

  Ksiądz Generał zapisał się w pamięci obecnych kleryków w sposób szczególny, gdyż to on odpowiedzialny za formację, przyjmował nas na drodze naszego powołania, rozpoczynającego swój bieg od kanonicznego nowicjatu. Zawsze nam życzliwy, uśmiechem i pogodą ducha, kreował sobą postać pełnego działania i serdeczności Chrystusowca do której zawsze będziemy starać się dążyć. Z powodu problemów ze zdrowiem w ostatnim czasie, musiał ograniczyć swoją aktywność, nigdy nie rezygnując z utwierdzania nas w powołaniu i wygłaszaniu kazań, przybliżających nam Chrystusową Ewangelię. To on poprowadził dla nas tegoroczne nabożeństwa gorzkich żali, kierując do nas kazania pasyjne, tak dobrze trafiające do serc i uszu osób odbywających formację zakonną.

  Księdza Generała pożegnaliśmy dziś w Bazylice Archikatedralnej św. Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, gdzie mszy pogrzebowej przewodniczył Delegat Konferencji Episkopatu Polski, ks. bp Wiesław Lechowicz. Ze strony archidiecezji poznańskiej, obecny był ks. bp Grzegorz Balcerek i duchowieństwo archidiecezjalne, zaś swoje kondolencje skierował ponadto ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Także kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wysłała do nas list kondolencyjny w jego imieniu. Ks. prob. Jerzy Grynia TChr, kierujący duszpasterstwem Polonii w Düsseldorfie, wygłosił homilię w której wspomniał on gorliwość posługi kapłańskiej naszego zmarłego współbrata i troskę jaką ks. Ryszard poświęcał potrzebom Polaków i działających wśród nich kapłanów. Mowę pożegnalną wygłosił również obecny Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Krzysztof Olejnik TChr i Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, s. dr Ewa Kaczmarek MChR.

  Nasz współbrat pochowany został w kwaterze Chrystusowców na poznańskim cmentarzu na Miłostowie.

  odsłon: 21 | aktualizowano: 2020-10-05 19:47 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2020 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br