• Wywiad w miesięczniku Msza święta

  Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

 • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • W gościnie u chłopców z SP7PKI

  SP7PKI to znak radiostacji amatorskiej należącej Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców.

 • Pielgrzymka do ziemi przodków

  Zapraszam do obejrzenia krotkiego filmu z Internetowej Telewizji kielce oraz prawie godzinnego programu w Radio Kielce poświęconym pielgrzymce jaką zorganizowałem w 2010 roku dla moich parafian z Mallet do Rzymu i Polski. Wzruszające świadectwo przywiązania do Polski, dane przez potomków polskich emigrantów w Brazylii.

 • Polski misjonarz w kraju Inków

  Co prawda Brazylia to nie kraj inków, jednak to pod takim tytułem ukazał się w miesięczniku "Świat Radio" nr 12 z 2007 roku  wywiad, w którym redaktor naczelny p. Andrzej Janeczek SP5AHT przedstawia czytelnikom moja osobę.

 • Sobota, 24 sierpnia 2019 r. imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny | Sobota XX tygodnia okresu zwykłego | Święto Św. Bartłomieja Apostoła

  Wydarzenia

  Uczniowie z Warszawy wysyłają listy do Rodaków w Brazylii.

  Akcja ta, to inicjatywa pana Pawła Włodarczyka nauczyciela szkoły podstawowej i Liceum prowadzonego przez Stowarzyszenie Sternik pod patronatem Opus Dei oraz prowincji Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ameryce Południowej.

  Szkoła Żagle to prywatna szkoła podstawowa dla chłopców, prowadzona przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny Sternik. Szkoła oferuje edukację spersonalizowaną, całościową i spójną, opartą na poszanowaniu wolności i odpowiedzialności osobistej oraz na chrześcijańskiej wizji osoby ludzkiej. Szkoła formuje u chłopców dobre nawyki i cnoty, budzi pragnienie służenia Bogu i ludziom oraz uczy odważnego podejmowania wyzwań życia codziennego. Szkoły powołała do życia grupa rodziców, którzy poszukiwali dla swoich dzieci modelu edukacyjnego łączącego naukę z wychowaniem. Pragnęli oni wychowywać dzieci w duchu pracowitości, szczerości, wolności i odpowiedzialności, tak aby wyrosły one na osoby potrafiące dokonywać pozytywnych zmian w społeczeństwie. Szkoły takie powstały dzięki inspiracji świętego Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei. i opierają się na zalecanym przez niego porządku. Więcej informacji o sieci tych szkół oraz założeniach edukacyjnych można znaleść na stronie https://zagle.sternik.edu.pl/ oraz klikając tutaj Dzięki inicjatywie pana Pawła Włodarczyka, nauczyciela plastyki i techniki oraz dodatkowych zajęć radiowo-technicznych wśród uczniów szkoły zorganizowana została akcja wysyłania bożonarodzeniowych życzeń do Rodaków w Brazylii. Inspiracją akcji były odwiedziny szkoły przez prowincjała chrystusowców w Brazylii ks. Kazimierza Długosza oraz spotkanie z panem Pawłem i grupą jego uczniów. Zainspirowany tym spotkania pan profesor Paweł Włodarczyk w poszczególnych klasach IV - VIII w ramach lekcji przedmiotowych z języka polskiego i lekcji z życia społecznego przeprowadził pogawędki o Polonii w Ameryce Południowej. W każdej lekcji uczestniczyło 20 - 25 uczniów. W sumie w zajęciach uczestniczyło ok. 240 uczniów. Większość z nich po raz pierwszy dowiedziała się o rodakach żyjących tak daleko od Ojczyzny. Samo pisanie listow do rodaków odbyło się pod nadzorem nauczycieli, którzy dokonali ich sprawdzenia pod wzgledem gramatycznym, a niekiedy także korekty. Następnie uczniowe zebrali pieniądze na zakup znaczków pocztowych oraz plyt CD z polskimi kolędami, które zostały dołączone do korespondencji. Delegacja uczniów pod opieką pana Pawła udała się do urzędu pocztowego gdzie dokonano zbiorowego wysłania listów, do adresatów dostarczonych przez księdza prowincjała. Wierzymy, że jeszcze przed świętami korespondencja dotrze do adresatów w Brazylii. Ufamy że akcja ta przyczyni się do nawiązania stałych kontaktow między polską młodzieża z tejże szkoły, oraz ich rowieśnikami pochodzącymi z polonijnych rodzin w Ameryce Poludniowej, a ze strony naszej prowincji liczymy na dalszą współprace dla dobra rodaków żyjących na Kontynencie Krzyża Południa.

  odsłon: 80 | aktualizowano: 2018-12-14 19:07 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br