• Chrystusowcy w służbie Kościoła na Ziemi Krzyża Południa

  Bohaterem kolejnego filmu poświęconego księżom chrystusowcom z prowincji w Ameryce Południowej jest ks. Zbigniew Perdjon

 • Film o występach Wołosatek w Brazylii

  W popularnym portalu YOU YUBE umieściłem film z występów zespołu Wołosatki z Kielc w prowadzonych przez chrystusowców parafiach w Brazylii

 • Polscy misjonarze w Brazylii

  W krotkich filmach przedstawiam sylwetki misjonarzy chrystusowców pracujacych w Kraju Krzyża Południa

 • Wywiad w miesięczniku Msza święta

  Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

 • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana | II Niedziela okresu wielkanocnego

  Wydarzenia

  Święto Matki Boskiej Częstochowskiej

  Choć oglądałem tę kreskówkę kilkanaście lat temu nadal doskonale pamiętam jej fabułę. Była to bajka o panu Twardowskim.

  Nie był bogaty, ani też nie miał znaczącej pozycji społecznej ale za to prowadził normalne, spokojne życie. Zazdrosnym okiem spoglądał jedynie na swego sąsiada, któremu w życiu powodziło się dużo lepiej. Kiedy więc pewnego dnia diabeł w zamian za duszę zaproponował mu duży majątek, powodzenie, oraz pogrążenie bogatego sąsiada, chętnie przystał na tę propozycję. Twardowski wkrótce stał się znanym i szanowanym przez wszystkich człowiekiem. Mijały kolejne lata. Niczego mu nie brakowało. Do czego tylko przyłożył rękę wszystko mu się udawało . Z biegiem czasu nawet zapomniał o pakcie jaki swego czasu podpisał z diabłem. Ten jednak nie zapomniał i kiedy nadszedł właściwy dla niego moment zgłosił się po duszę Twardowskiego. Z początku Twardowski próbował negocjacji, potem chciał się ratować ucieczką. Diabeł zawsze jednak był sprytniejszy. W końcu porwał biednego Twardowskiego unosząc go wysoko w górę. Zrozumiał Twardowski, że o własnych siłach nie jest w stanie uwolnić się ze szponów złego. Próbował więc przypomnieć sobie jakąś modlitwę, jednak tyle lat nie chodziło kościoła, że wszystkie już dawno zapomniał. Kiedy już myślał, że wszystko stracone, zobaczył nagle, jak przelatują nad jego rodzinną wioską, a z kościoła usłyszał cichy śpiew godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przypomniał sobie Twardowski jak przed wielu laty, gdy był małym chłopcem przychodził z matką do tego kościoła i wraz z modlącymi się tam ludźmi zaśpiewał : przybądź nam miłościwa Pani ku pomocy i wyrwij nas z potężnych nieprzyjaciół mocy. Słysząc tę pieśń -modlitwę diabeł nie wytrzymał i puścił wolno Twardowskiego.
  Tyle pamiętam z obejrzanej przed laty bajki. Kończy się ona inaczej od tej jaką najczęściej dziadkowie opowiadali swoim wnukom. Pokazuje jednak w obrazowy sposób troskę Matki Bożej o każdego z nas. Choćby już dawno zarosła ścieżka łącząca nasze życie z Kościołem, choćbyśmy nie wiem jak daleko oddalili się od Chrystusa, Ona zawsze gotowa jest wyrwać nas ze szponów złego. Wystarczy tylko jak ten Twardowski z bajki, czy jak Kmicic z Potopu Henryka Sienkiewicza oddać się w jej matczyne ramiona.
  Dziś w święto Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiam Mszę św. odpustową na jednej z pod kieleckich wiosek. Wraz ze zgromadzonymi wiernymi śpiewamy „Serdeczna Matko”, a kiedy dochodzimy do słów „ wygnańcy Ewy do Ciebie wołamy, zlituj się zlituj niech się nie tułamy” to jakoś automatycznie oczami wyobraźni widzę moich brazylijskich parafian, potomków tych którzy dawno temu opuścili polska ziemię i osiedli w kraju „Krzyża Południa”

  odsłon: 3116 | aktualizowano: 2011-09-05 22:54 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2024 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br