Wydarzenia
Spotkanie z uczestnikami wyprawy Nuevo Mundo
Uczestnicy wyprawy zapraszają na konferencje prasową która odbędzie się 12 września 2012r w Warszawie. Spotkanie poświęcone będzie Polakom mieszkającym w krajach Ameryki Południowej. Wyprawa „Nuevo Mundo” jak i wcześniejsze działanie jej uczestników związane były z poznaniem i udokumentowaniem losów naszych Rodaków na tym odległym i egzotycznym kontynencie.
Uczestnicy wyprawy NUEVO MUNDO: Jarosław Fischbach i Mirosław Olszycki wspólnie z OST Gromada zapraszają na konferencję prasową, która odbędzie się w dniu 12 września 2012 roku ( środa ) o godz. 17.20 w Hotelu Gromada ”Dom Chłopa” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2. Konferencja organizowana jest pod patronatem Izby Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej.
Spotkanie poświęcone będzie Polakom mieszkającym w krajach Ameryki Południowej. Wyprawa „Nuevo Mundo” jak i wcześniejsze działanie jej uczestników związane były z poznaniem i udokumentowaniem losów naszych Rodaków na tym odległym i egzotycznym kontynencie. Jarosław Fischbach jest autorem kilkudziesięciu artykułów i reportaży dotyczących tego tematu, jego prace publikowane były m. in w: Przeglądzie Polonijnym, Poznaj Świecie, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Rynku Turystycznym. Jest on także autorem książki „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”, która uzyskała wyróżnienie na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów „Media Travel”. Publikacja ta zyskała wiele pozytywnych recenzji: dyrektora Instytutu Geografii UŁ, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, działaczy polonijnych w Ameryce Południowej, ambasadora RP w Brazylii i znawcy kontynentu, odkrywcy kanionu Colca Jerzego Majcherczyka.
Mirosław Olszycki zrealizował kilka filmów dotyczących Ameryki Południowej.Uczestnicy dwumiesięcznej wyprawy „NUEVO MUNDO” przemierzyli , po raz kolejny, Brazylię, Argentynę i Chile w poszukiwaniu skupisk polonijnych. W trakcie eskapady dotarli do wielu bardzo zróżnicowanych środowisk polonijnych zamieszkujących zarówno w głównych metropoliach kontynentu: Sao Paulo, Buenos Aires, Santiago de Chile jak i w maleńkich wioskach zagubionych w interiorze. Jarosław Fischbach i Mirosław Olszycki zebrali interesujące materiały na podstawie których tworzą obecnie: filmy, artykuły, reportaże, audycje radiowe i telewizyjne, nową książkę i wystawy zdjęć. Zorganizowali też kilkanaście multimedialnych prezentacji książki i tematu „Polskim szlakiem przez Amerykę Południową”. Zainteresowanie tym mało znanym tematem jest duże, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. W ostatnim czasie prezentacje książki odbyły się w : Sao Paulo, Curitibie, Buenos Aires, Santiago de Chile, a także w Nowym Jorku, gdzie autor pojechał na zaproszenie Polonijnego Klubu Podróży prowadzonego przez jednego z odkrywców najgłębszego na świecie kanionu Colca – Jurka Majcherczyka. W trakcie tych prezentacji Jarosław Fischbach opowiada zarówno o Rodakach, którzy są znani w Polsce i na świecie: Ignacym Domeyce, Erneście Malinowskim, Ojcu Edmundzie Szelidze, Juanie Szychowskim oraz o tych bardziej anonimowych, o których zazwyczaj nic nie wiemy. Historie tych bliżej nieznanych ludzi są równie frapujące. Można tu wspomnieć chociażby o Januszu Wścieklicy dyrektorze w kilku największych hut stali na kontynencie, Raulu Nałęczu – Małachowskim malarzu, scenografie, reżyserze mieszkającym od 60 lat w Chile, o bokserze Zdzisławie Pisarskim, były wice mistrzu kraju, który przegrywał tylko ze Zbigniewem Pietrzykowskim. Takich postaci, które potrafiły zaadoptować się w Nowym Świecie i odnieść sukces uczestnicy wyprawy odwiedzili wielu. Odwiedzili również do Polaków zajmujących się zawodowo turystką, prowadzą oni biura podróży, hotele, restauracje.
Mirosław Olszycki i Jarosław Fischbach dotarli także do miejsc, których nazwy związane są z Polską i wpisane są na trwałe do map i atlasów są to m. in. wodospady JP II, Lodowiec Polaków, Lodowiec Karpińskiego, Ostrowskiego, szczyty: Tatry, Milenium Polski, Monte Cassino, polskie schronisko w Andach im. druha Marka Gaińskiego, miejscowość Wanda w Misiones. W dotarciu do tych trudno dostępnych miejsc pomagali im polscy misjonarze, rodacy mieszkający na tym kontynencie, a także pracownicy polskiej dyplomacji.
*****
Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna Gromada została założona w roku 1937. Działając od 75 lat stała się jedną z najstarszych polskich marek turystycznych. Gromada jest trzecią siecią hotelową w Polsce pod względem wielkości. Posiada 15 hoteli w kraju, 1 w Berlinie, 3 ośrodki wypoczynkowe w kraju – razem ok. 2,1 tys. pokoi. Prowadzi również działalność jako biuro podróży w zakresie turystyki wyjazdowej i przyjazdowej za pośrednictwem 14 regionalnych biur turystycznych własnych w kraju i 1 za granicą, 11 biur licencyjnych oraz 300 aktywnych agentów.
Kontakt – Ogólnokrajowa Spółdzielnia Turystyczna GROMADA
ul. Cicha 7 Katarzyna Kowalczyk
00-353 Warszawa Kierownik Działu Marketingu i PR
Tel. + 48 22 827 49 60-68 Tel. 510 006 889
zarząd@gromada.pl k.kowalczyk@gromada.pl
|