Wydarzenia
SP DX Contest 2018
W odpowiedzi na prośbę dwutygodnika "Propagacja" dzielę się krotką refleksją o zbliżających się zawodach SP DX Contest.
Międzynarodowe zawody SPDX Contest to w mojej ocenie także i święto Krótkofalarstwa polskiego. Z tego też powodu staram się nie opuszczać żadnej ich edycji. Dla mnie udział w tych zawodach jest pewnego rodzaju patriotycznym obowiązkiem. Co prawda nie zawsze dysponuję czasem aby być czynnym przez cały czas ich trwania ale nawet wtedy wygospodarowuje choć chwile aby zaznaczyć swój udział. W rekordowym 2003 roku podczas zawodów nawiązałem 884 zaliczonych lączności z Polską. Niestety biorąc pod uwagę słabszą w ostatnich latach propagację, ilość łączności utrzymuje się teraz w granicach 400-500.
Udział w zawodach rozpocząłem jako kilkunastoletni chłopak. Kiedy w 1977 roku otrzymałem w Polsce pierwszą licencje (SP7JWZ) nie dysponowałem sprzętem który pozwoliłby mi na dalekie i ciekawe łączności. Początkowo była to stara pamiętająca jeszcze czasy 2 wojny światowej radiostacja RBM1. Mimo to już wtedy były to najbardziej oczekiwane zawody, a przeprowadzenie kilkudziesieciu łaczności – bo tylko tyle udawało sie „wycisnąć” z mego sprzętu sprawiało niezmierną radość.
Niestety czas stanu wojennego oraz odebranie mi na długie lata licencji spowodował przerwę w zajmowaniu się krótkofalarstwem. Zezwolenie zwrócono mi dopiero pod koniec 1989 roku. Póżniej kiedy wyjechałem na misje do Brazylii wznowiłem aktywności w zawodach, które tym razem nabrały dla mnie specjalnego znaczenia. Zrozumie to na pewno ten kto dłuższy czas mieszkał poza granicami Ojczyzny. Myślę tu zwłaszcza o czasach kiedy nie było internetu, listy do kraju szły około miesiąca, a połączenia telefoniczne były bardzo drogie.
W marcu tego roku mija 26 lat mojej pracy w Brazylii. Najczęściej udzial w zawodach brałem z mojej domowej stacji. Jednak zmoblizowany przykładem niektórych polonijnych kolegów oraz krotkofalowcow z kraju, od kilku lat sam także organizuje małe wypady do pobliskich krótkofalowców brazylijskich dysponujących lepszymi antenami. Mobilizuje też tutejsze środowisko Ham-sów do udzialu w naszych polskich zawodach. Niekiedy moich polskich korespondentów nagrywam podczas łączności. Myślę, że może to być ciekawe jak słychać sygnał ich amatorskiej radiostacji w Brazylii. Nagrania umieszczam na mojej stronie internetowej www.casimiro.chrystusowcy.pl Na tej stronie można też znaleść moje szczegółowe wrazenia z poprzednich edycji SPDX Contestu. Zapraszam do lektury bo to też jest interesujące jak wygladają zawody 11 tyś km od Polski. Każdego roku w dzienniku moich łączności zapisuje dużą ilość nowych polskich znaków. Jest to wyrażny znak, że krotkofalarstwo ma się dobrze i jest na tyle atrakcyjne, że ciągle przyciąga nowych adeptów.
Biorąc pod uwagę moje położenie geograficzne oraz warunki propagacyjne wystartuje w klasyfikacji 3 pasmowej. Będą to pasma 15, 20 i 40 metrów. Oczywiscie o ile będzie taka potrzeba i propagacja pozwoli to na życzenie kolegów możemy popróbować także innych częstotliwości. Przypuszczam, że najwięcej łącznosci uda sie przeprowadzić telegrafią, choć fonii nie będe też zaniedbywał. Zapraszam kolegów do wykorzystania otwarć na Amerykę Południową. Zwłaszcza w paśmie 40 metrowym o wschodzie słońca może być ciekawie. Choć nie ma co liczyć na setki uczestników z tej części świata to na pewno przyda sie kilka dodatkowych mnożników.
Do usłyszenia w zawodach
Bezpośrednie linki do wspomnień z poprzednich edycji zawodów:
http://casimiro.chrystusowcy.pl/wydarzenia/SP-DX-Contest-2014_462
http://casimiro.chrystusowcy.pl/wydarzenia/SP-DX-Contest-2015_502
http://casimiro.chrystusowcy.pl/multimedia/Nagranie-mojej-pracy-w-SP-DX-Contest-2014_463
http://casimiro.chrystusowcy.pl/wydarzenia/SP-DX-Contest-czyli-caly-swiat-nawiazuje-lacznosci-z-Polska_435
http://casimiro.chrystusowcy.pl/wydarzenia/Zawody-krotkofalarskie-SP-DX-Contest-2016_564
http://casimiro.chrystusowcy.pl/wydarzenia/Kolejna-edycja-krotkofalarskich-zawodow-SP-DX-Contest_610
|
|
|
|