• Chrystusowcy w służbie Kościoła na Ziemi Krzyża Południa

    Bohaterem kolejnego filmu poświęconego księżom chrystusowcom z prowincji w Ameryce Południowej jest ks. Zbigniew Perdjon

  • Film o występach Wołosatek w Brazylii

    W popularnym portalu YOU YUBE umieściłem film z występów zespołu Wołosatki z Kielc w prowadzonych przez chrystusowców parafiach w Brazylii

  • Polscy misjonarze w Brazylii

    W krotkich filmach przedstawiam sylwetki misjonarzy chrystusowców pracujacych w Kraju Krzyża Południa

  • Wywiad w miesięczniku Msza święta

    Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

  • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

    Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

  • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

    Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

  • SP DX Contest 2014

    Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

  • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

    Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

  • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

    Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

  • Galeria zdjęć krótkofalowców

    Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

  • Niedziela, 05 maja 2024 r. imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara | V Niedziela okresu wielkanocnego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Stanisława Kazimierczyka

    Wydarzenia

    Polski Kościół w Agua Branca PR

    W 1995 r. biskup diecezji Unii Vitoria planował utworzyć w tym miejscu nową parafię, prosząc nasz zakon o podjęcie tam pracy, a ja miałem być pierwszym proboszczem.

    Jadąc do Cruz Machado, zatrzymałem się w Agua Branca PR w niewielkiej wiosce położonej około 2 godzin od Kurytyba. Pierwsi polscy emigranci przybyli w ten region pod koniec XIX wieku. W 1900 r. Zbudowali piękny drewniany kościół, który wciąż jest dumą mieszkańców wioski.
    W 1994 r. Dom Walter Ebejer w tym czasie biskup diecezji Unii Vitoria planował utworzyć w tym miejscu nową parafię, prosząc nasz zakon o podjęcie pracy w tej miejscowości. Miałem być pierwszym proboszczem tworzącej sie parafii. Razem z Biskupem, naszym prowincjami (ks. Zdzisław Malczewski) i proboszczami sąsiednich parafii w Sao Mateus Do Sul i Sao Joao do Triunfo uczestniczyłem w spotkaniu z mieszkańcami Agua Branca. Biskup przedstawił propozycję ustanowienia tam nowej parafii i podniesienia kościoła do rangi Kościół Parafialny, prosząc tylko aby istniejące tam stowarzyszenie przepisało ziemi, na której kościół jest zbudowany, na diecezje. Jest to wymóg, który gwarantuje stabilność prawną nowej kościelnej jednostce administracyjnej.
    Niestety właściciel gruntów Bractwa São José nie zgodził się na ten warunek. W konsekwencji parafia nie została założona, a kościół do dziś jest kaplicą parafialną parafii w Sao Mateus. Po tej decyzji bractwa zostałem skierowany do pracy w parafii N. Sra Das Dores w Capo Ere w stanie Rio Grande do Sul.
    Kościół w Agua Branca PR został zbudowany w kształcie krzyżowym. Budowę ukończono w 1900 roku. Całe drewno użyte w budownictwie było obrabiane ręcznie przy pomocy prymitywnych narzędzi. Pokazuje to wielkie oddanie i wiarę polskich osadników.
    Polski kościół, stara szkoła, dom i cmentarz znajdują się na ziemi Bractwa São José, w kolonii Agua Branca, około 15 km od São Mateus do Sul.
    W kościele są 4 ołtarze boczne wykonane w drewnie. Przy głównym ołtarzu widać napis na polski: „W r. 1900. Jezus Chrystus, Bóg - Człowiek Żyje, Króluje, Panuje”. Obraz w ołtarzu, został wykonany w 1923 roku przez Ewaldo Ducat Irati. Obrazy drogi - Sacra i Świętych pochodzą z Polski i Belgii.
    Dziś polski kościół jest jednym z ważnych i często odwiedzanych zabytków powiatu São Mateus do Sul.

    odsłon: 190 | aktualizowano: 2023-02-07 14:13 |
    stat4u
    projektowanie stron szczecin © 2010 - 2024 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

    Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

    , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br