Wydarzenia
Polski Kościół w Agua Branca PR
W 1995 r. biskup diecezji Unii Vitoria planował utworzyć w tym miejscu nową parafię, prosząc nasz zakon o podjęcie tam pracy, a ja miałem być pierwszym proboszczem.
Jadąc do Cruz Machado, zatrzymałem się w Agua Branca PR w niewielkiej wiosce położonej około 2 godzin od Kurytyba. Pierwsi polscy emigranci przybyli w ten region pod koniec XIX wieku. W 1900 r. Zbudowali piękny drewniany kościół, który wciąż jest dumą mieszkańców wioski.
W 1994 r. Dom Walter Ebejer w tym czasie biskup diecezji Unii Vitoria planował utworzyć w tym miejscu nową parafię, prosząc nasz zakon o podjęcie pracy w tej miejscowości. Miałem być pierwszym proboszczem tworzącej sie parafii. Razem z Biskupem, naszym prowincjami (ks. Zdzisław Malczewski) i proboszczami sąsiednich parafii w Sao Mateus Do Sul i Sao Joao do Triunfo uczestniczyłem w spotkaniu z mieszkańcami Agua Branca. Biskup przedstawił propozycję ustanowienia tam nowej parafii i podniesienia kościoła do rangi Kościół Parafialny, prosząc tylko aby istniejące tam stowarzyszenie przepisało ziemi, na której kościół jest zbudowany, na diecezje. Jest to wymóg, który gwarantuje stabilność prawną nowej kościelnej jednostce administracyjnej.
Niestety właściciel gruntów Bractwa São José nie zgodził się na ten warunek. W konsekwencji parafia nie została założona, a kościół do dziś jest kaplicą parafialną parafii w Sao Mateus. Po tej decyzji bractwa zostałem skierowany do pracy w parafii N. Sra Das Dores w Capo Ere w stanie Rio Grande do Sul.
Kościół w Agua Branca PR został zbudowany w kształcie krzyżowym. Budowę ukończono w 1900 roku. Całe drewno użyte w budownictwie było obrabiane ręcznie przy pomocy prymitywnych narzędzi. Pokazuje to wielkie oddanie i wiarę polskich osadników.
Polski kościół, stara szkoła, dom i cmentarz znajdują się na ziemi Bractwa São José, w kolonii Agua Branca, około 15 km od São Mateus do Sul.
W kościele są 4 ołtarze boczne wykonane w drewnie. Przy głównym ołtarzu widać napis na polski: „W r. 1900. Jezus Chrystus, Bóg - Człowiek Żyje, Króluje, Panuje”. Obraz w ołtarzu, został wykonany w 1923 roku przez Ewaldo Ducat Irati. Obrazy drogi - Sacra i Świętych pochodzą z Polski i Belgii.
Dziś polski kościół jest jednym z ważnych i często odwiedzanych zabytków powiatu São Mateus do Sul.
|
|
|
|
|
|
|
|