Wydarzenia
Polonia brazylijska świętuje 100 rocznce odzyskania przez Polskę niepodległości
W parafiach prowadzonych przez księży z Towarzystwa Chrystusowego w Brazylii miały miejsce uroczystości rocznicowe z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Uroczystości w Rio de Janeiro http://www.brazylia.chrystusowcy.pl/kronika-prowincji/Rio-de-Janeiro-swietuje-rocznice-odzyskanie-przez-Polske-niepodleglosci_1394 oraz z Kurytyby http://www.brazylia.chrystusowcy.pl/kronika-prowincji/Polonia-z-Kurytyby-obchodzi-100-rocznice-odzyskania-przez-Polske-niepodleglosci_1395. zostaly już opisane na naszej stronie internetowej. Obchody miały też miejsce w prowadzonej przez Rektora PMK w Brazylii ks. dr Zdzisława Malczewskiego SChr Polskiej Kapelanii w Porto Alegre, który je opisuje w następujący sposób:
Polonia w brazylijskiej stolicy stanu Rio Grande do Sul świętowała pierwszy punkt uroczystości zaplanowanych dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. 10 listopada w siedzibie Towarzystwa Polskiego odbyła się inauguracja dwujęzycznej wystawy „A to Polska właśnie…” przygotowanej przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Później odbył się wieczór związany ze 100-leciem odzyskania niepodległości Polski. Prezes Towarzystwa Mariano Hossa powitał wszystkich zebranych, po czym dr Vitoldo Królikowski przedstawił zebranym zarys historii Polski. Duszpasterz polonijny przybliżył Polonusom i zaprzyjaźnionym Brazylijczykom obecnym na sali powstanie Polskiego Komitetu Narodowego w Rio de Janeiro, a także jego działalność i zbieranie pieniędzy wśród polskiej emigracji miedzy innymi w Porto Alegre na rzecz Skarbu Narodowego i wspierania powstającego Wojska Polskiego we Francji. Następnie wszyscy odśpiewali Hymn Polski. Po kolacji zespół folkloru zaprezentował kilka tańców regionalnych, po czym odbyła się wspólna zabawa taneczna.
W niedzielę 11 listopada Polonusi zebrali się w Polskim Kościele, aby podczas uroczystej Mszy św. modlić się za Polskę, brazylijską Polonię oraz Towarzystwo Polskie obchodzące 122 lat swojej działalności organizacyjnej w tym mieście. Po wniesieniu polskiej flagi i sztandaru wspomnianej organizacji polonijnej odśpiewaliśmy polski hymn narodowy. Duszpasterz w dłuższym kazaniu przybliżył wiernym starania, walki Polaków o niepodległość, jak też zaangażowanie finansowe emigrantów polskich w Brazylii na rzecz wspierania odległej Ojczyzny. W rozważaniu nie mogło zabraknąć wątku brazylijskiego, kiedy to politycy i dyplomaci tego przyjaznego nam kraju popierali dążenia niepodległościowe Polaków. Na zakończenie zaśpiewaliśmy „Boże, coś Polskę…!” Większość wiernych to ludzie w kolejnych pokoleniach emigracyjnych, nie znający języka polskiego, a jednak pięknie i z przeżyciem śpiewający polskie pieśni religijne. Bezpośrednio po Mszy św. była okazja do wspólnego zdjęcia (chociaż nie wszyscy się ustawili) oraz spotkania i rozmów przy kawie i ciastach w sali kościelnej. Kolejnym punktem polonijnego świętowania będzie uroczysta sesja w Parlamencie Stanowym w dniu 22 bm. dla uczczenia 100 lat odzyskania niepodległości Polski. Brazylijscy Polonusi w Porto Alegre, pomimo tak znacznej odległości od kraju przodków, podtrzymują z dumą ducha patriotyzmu.
W Santkuarium M. Bożej Różańcowej gdzie kustoszem a zarazem proboszczem parafii jest ks. Anderson Spegiorini SChr podczas nabożeństw w intencji Ojczyzny wierni usłyszeli historię wydarzeń ktore przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a sam proboszcz parafii został zaproszony także na uroczystą liturgie kościołą unickiego gdzie wygłosił okolicznościowe kazanie. Podobnie w parafii Bateias gdzie pracują ks. Alceu Zembruski SChr oraz ks. Stanisław Małysa SChr podczas homili w kościele głównym oraz kościołach filialnych kaznodzieje mówili o tragediach wojny, naszych bohaterach narodowych dzięki którym przetrwała myśl o wolnej Ojczyżnie oraz działaniach podjętych do odzyskania niepodległości przez Polskę. Na zakończenie Mszy świętych wierni wspólnie odśpiewali hymn Polski oraz obejrzeli krotki film o Polsce.W kilku innych parafiach było podobnie, a w Quedas do Iguacu obchody rocznicowe zostały przełożone na następną niedziele.