• Chrystusowcy w służbie Kościoła na Ziemi Krzyża Południa

  Bohaterem kolejnego filmu poświęconego księżom chrystusowcom z prowincji w Ameryce Południowej jest ks. Zbigniew Perdjon

 • Film o występach Wołosatek w Brazylii

  W popularnym portalu YOU YUBE umieściłem film z występów zespołu Wołosatki z Kielc w prowadzonych przez chrystusowców parafiach w Brazylii

 • Polscy misjonarze w Brazylii

  W krotkich filmach przedstawiam sylwetki misjonarzy chrystusowców pracujacych w Kraju Krzyża Południa

 • Wywiad w miesięczniku Msza święta

  Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

 • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana | II Niedziela okresu wielkanocnego

  Wydarzenia

  Ks.bp. João Bosco odwiedza Polske

  Korzystając z zaproszenia księży chrystusowców z Prowincji Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii z wizytą w Polsce przebywał bp João Bosco Barbosa de Sousa OFM.

  Ks. Biskup jest Przewodniczącym Konferencji Biskupów regionu południe 2 oraz ordynariuszem diecezji União da Vitoria, na terenie której aktualnie pracuje pięciu księży chrystusowców.
  W pierwszym dniu pobytu pokazałem księdzu biskupowi siedzibę Episkopatu Polski w Warszawie oraz biuro Pomocy Kościołowi na Wschodziez prowadzone przez mojego współbrata zakonnego ks. Leszka Kryżę. Następnego dnia brazylijski hierarcha uczestniczył w uroczystości pierwszych ślubów zakonnych młodych chrystusowców, wśród których było dwóch Brazylijczyków polskiego pochodzenia. Goszcząc w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu, ks. Biskup wyraził duże zainteresowanie przygotowywanym przez redakcję "Miłujcie się" wydaniem numeru pisma w języku portugalskim. Skierowane będzie ono szczególnie do młodych Brazylijczyków.
  Bp Barbosa zwiedził także poznańską katedrę, muzeum diecezjalne oraz dom chrystusowców w Puszczykowie. W kolejnych dniach pobytu w Polsce ks. Biskup odwiedzili sanktuaria w Licheniu, na Jasnej Górze oraz w Zakopanem. Zatrzymal się także w domu ojców kapucynów w Tęczynie oraz na plebanii w Łopusznie gdzie gościliśmy u ks. proboszcza kan. Ireneusza Jakusika. W Krakowie zaś wzięliśmy udział w uroczystym zakończeniu II Światowego Kongresu Miłosierdzia Bożego. Podczas pobytu w Polsce uwagę Gościa zwróciła adoracja Najświętszego Sakramentu odbywająca się w wielu kościołach oraz atmosfera modlitwy polskich świątyń.
  W ostatnich dniach pobytu ks. Biskup odwiedził również Kielce. Spotkał się z Prezydentem miasta, Przewodniczącym Rady Miejskiej, oraz dyrekcją Domu Kultury "Zameczek". Spotkanie to, było przypieczętowaniem współpracy nawiązanej między brazylijską prowincją Towarzystwa Chrystusowego a władzami Kielc. Miasto wyraziło gotowość organizacji letniej szkoły Kultury Polskiej dla młodych działaczy polonijnych z Brazylii, deklarując chęć pokrycia kosztów pobytu, organizowanych zajęć i wycieczek po regionie itp., natomiast koszt podróży do Polski uczestnicy pokrywaliby we własnym zakresie. Zajęcia mogły by się odbywać na przykład w ramach "warsztatów artystycznych" poprzedzających Festiwal Kultury Młodzieży, który odbywa się co roku w Kielcach. Władze miasta zorganizowały dostojnemu gościowi pobyt w Sanktuarium Świętego Krzyża oraz w Świętej Katarzynie gdzie gościliśmy u siostr bernardynek. Pobyt ten zakończono uroczystym obiadem wydanym na cześć brazylijskiego gościa. Ks. bp João Bosco został także przyjęty przez ordynariusza kieleckiego ks. bpa Kazimierza Ryczana, który wykazał duże zainteresowanie specyfiką pracy duszpasterskiej w Brazylii. Wziął także udział w uroczystej liturgii wprowadzenia relikwii błogosławionego Jana Pawła II do jednej z kieleckich parafii.
  Podczas dwunastodniowego pobytu w Polsce bp João Bosco udzielił wywiadu dla Radia Jasna Góra i Radia Kielce. Odwiedził również Redakcję Tygodnika "Niedziela" udzielając obszernego wywiadu ks. Ireneuszowi Skubisiowi - naczelnemu redaktorowi tygodnika. W ostatnim dniu pobytu. ks. bp João Bosco odprawił Mszę świętą w mojej rodzinnej parafii podczas której podziękował pracującym w Brazylii, a szczególnie w jego diecezji, księżom z Towarzystwa Chrystusowego. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Rzymie, aby w Bazylice św. Piotra, przy grobie błogosławionego Jana Pawła II i podziękować za czas spędzony w Polsce. Pragnę gorąco podziękować wszystkim którzy pomogli mi w pokazaniu brazylijskiemu biskupowi naszej Ojczyzny. To właśnie dzięki waszej pomocy ksiądz biskup wyjechal oczarowany Polską. Zdjęcia z wizyty można obejrzeć na stronie mojej Prowincji zakonnej. Zapraszam także na strone internetowa diecezji Uniao da Vitoria: http://www.dioceseunivitoria.org.br/ gdzie ksiądz biskup opisuje swoje wrażenia z pobytu w Polsce.

  odsłon: 1213 | aktualizowano: 2011-10-27 16:58 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2024 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br