• Chrystusowcy w służbie Kościoła na Ziemi Krzyża Południa

  Bohaterem kolejnego filmu poświęconego księżom chrystusowcom z prowincji w Ameryce Południowej jest ks. Zbigniew Perdjon

 • Film o występach Wołosatek w Brazylii

  W popularnym portalu YOU YUBE umieściłem film z występów zespołu Wołosatki z Kielc w prowadzonych przez chrystusowców parafiach w Brazylii

 • Polscy misjonarze w Brazylii

  W krotkich filmach przedstawiam sylwetki misjonarzy chrystusowców pracujacych w Kraju Krzyża Południa

 • Wywiad w miesięczniku Msza święta

  Z okazji zbliżającej się 60 rocznicy pracy księży z Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej miesięcznik Msza święta przeprowadziłze mną wywiad do którego lektury serdecznie zapraszam

 • Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana | II Niedziela okresu wielkanocnego

  Wydarzenia

  Irati świętuje 140 rocznicę polskiego osadnictwa w stanie Parana

  Początki osadnictwa polskiego w Irati sięgają pierwszych lat XX wieku

  Przeniosły się tu rodziny zamieszkujące wcześniej region Ponta Grossa, Sao Mateus do Sul, Rio Claro do Sul i Mallet . Przyciągnięte zostały głównie tanią i dobrą do uprawy ziemia. Ale osiedle Irati, które początkowo nazywało się Covalsinho zaczęło rozwijać sie już wcześniej. Stało się to dzięki linii kolejowej łączącej Sao Paulo z Rio Grande do Sul. Zamieszkujący tu polacy zajmowali się głównie rolnictwem. Wielu znajdowało też pracę w tartakach, cegielniach czy pracowało jako stolarze. Pierwsza kaplica w Irati została inaugurowana 8 września 1904 roku. W tym czasie region ten należał do parafii w Imbituva gdzie proboszczem był wloch ks. Scarpeti. Póżniej przybyli tu księża werbiści: Leon Niebieszcznski, Kazimierz Andrzejewski oraz Józef Walek. Przez pewnien czas pracowali tu także ojcowie kapucyni. W 1926r. została ustanowiona diecezja w Ponta Grosa. Jej pierwszy biskup Dom Antonio Mazzaroto w 1931r. erygował pierwszą parafię pod wezwaniem Nossa Senhora da Luz. Proboszczem został ks. Paweł Warkocz ze zgromadzenia lazarystów. Pochodzący z Krakowa Ksiądz Paweł już wcześniej przyjeżdzał do Irati z Kurytyby (był proboszczem w Santa Candida ) aby służyć posługą w wybudowanym przez polaków w 1925 roku kościele pod wezwaniem św. Michała. W 1928r przybyły tu także polskie siostry zakonne, które otworzyły szkołę oraz istniejący do dzisiaj szpital.
  Nowe generacje polskich emigrantów (obecnie Irati zamieszkuje juz czwarte i piąte pokolenie) stara się zachować tradycje przodków. W 1986r w Irati zostało utworzone Cantrum Tradycji Polskiej im. 3 Maja, zespół ludowy „Lublin” oraz organizajca BRASPOL. Od wielu lat każdej niedzieli w lokalnym radiu nadawana jest audycja „Godzina Polska”
  Dla upamiętnienia 140 rocznicy polskiej emigracji w stanie Parana W sobotę 22 pażdziernika 2011 rw kościele pod wezwaniem św. Michała w Irati zostałem zaproszony by  odprawić uroczystą Mszę św po której, w powstałym w 1921 roku polskim klubie „Wolność” rozpoczyna się przygotowana dla ponad 500 uroczysaj kolacja. Podczas posiłku mam okazję do bliższego poznania tutejszych działaczy polonijnych oraz władze miasta. Informuje ich o zapoczątkowanej współpracy z Urzędem Miasta Kielce i namawiam do wzięcia udziału w kursie kultury polskiej przygotowywanym dla młodych polonusów. Spotykam też rodzinę Długosz, którą poznałem jeszcze kiedy pracowałem w oddalonym o 60km Mallet.

  odsłon: 1252 | aktualizowano: 2011-10-25 23:29 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2024 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br