Wydarzenia
Irati świętuje 140 rocznicę polskiego osadnictwa w stanie Parana
Początki osadnictwa polskiego w Irati sięgają pierwszych lat XX wieku
Przeniosły się tu rodziny zamieszkujące wcześniej region Ponta Grossa, Sao Mateus do Sul, Rio Claro do Sul i Mallet . Przyciągnięte zostały głównie tanią i dobrą do uprawy ziemia. Ale osiedle Irati, które początkowo nazywało się Covalsinho zaczęło rozwijać sie już wcześniej. Stało się to dzięki linii kolejowej łączącej Sao Paulo z Rio Grande do Sul. Zamieszkujący tu polacy zajmowali się głównie rolnictwem. Wielu znajdowało też pracę w tartakach, cegielniach czy pracowało jako stolarze. Pierwsza kaplica w Irati została inaugurowana 8 września 1904 roku. W tym czasie region ten należał do parafii w Imbituva gdzie proboszczem był wloch ks. Scarpeti. Póżniej przybyli tu księża werbiści: Leon Niebieszcznski, Kazimierz Andrzejewski oraz Józef Walek. Przez pewnien czas pracowali tu także ojcowie kapucyni. W 1926r. została ustanowiona diecezja w Ponta Grosa. Jej pierwszy biskup Dom Antonio Mazzaroto w 1931r. erygował pierwszą parafię pod wezwaniem Nossa Senhora da Luz. Proboszczem został ks. Paweł Warkocz ze zgromadzenia lazarystów. Pochodzący z Krakowa Ksiądz Paweł już wcześniej przyjeżdzał do Irati z Kurytyby (był proboszczem w Santa Candida ) aby służyć posługą w wybudowanym przez polaków w 1925 roku kościele pod wezwaniem św. Michała. W 1928r przybyły tu także polskie siostry zakonne, które otworzyły szkołę oraz istniejący do dzisiaj szpital.
Nowe generacje polskich emigrantów (obecnie Irati zamieszkuje juz czwarte i piąte pokolenie) stara się zachować tradycje przodków. W 1986r w Irati zostało utworzone Cantrum Tradycji Polskiej im. 3 Maja, zespół ludowy „Lublin” oraz organizajca BRASPOL. Od wielu lat każdej niedzieli w lokalnym radiu nadawana jest audycja „Godzina Polska”
Dla upamiętnienia 140 rocznicy polskiej emigracji w stanie Parana W sobotę 22 pażdziernika 2011 rw kościele pod wezwaniem św. Michała w Irati zostałem zaproszony by odprawić uroczystą Mszę św po której, w powstałym w 1921 roku polskim klubie „Wolność” rozpoczyna się przygotowana dla ponad 500 uroczysaj kolacja. Podczas posiłku mam okazję do bliższego poznania tutejszych działaczy polonijnych oraz władze miasta. Informuje ich o zapoczątkowanej współpracy z Urzędem Miasta Kielce i namawiam do wzięcia udziału w kursie kultury polskiej przygotowywanym dla młodych polonusów. Spotykam też rodzinę Długosz, którą poznałem jeszcze kiedy pracowałem w oddalonym o 60km Mallet.
|
|
|
|
|
|
|
|