Wydarzenia
Dziś zabutelkowałem pierwszą partię 2021 roku mojego domowego MIODU PITNEGO
Rocznie robię 20 litrów tego wspaniałego napoju.
Z wszystkich napoi alkoholowych Miód pitny to mój ulubiony trunek. Kiedy wracałem z urlopu w Polsce, to zawsze zabierałem z sobą buteleczkę tego szlachetnego napoju, który spożywany był tylko przy specjalnych okazjach. Tak było aż do momento, kiedy odkryłem, że produkcja miodu pitnego jest łatwa i mogę go robić sam w Brazylii, gdzie mam łatwy dostęp do dobrego naturalnego miodu. Część mojej rocznej produkcji jest pomyślana jako podziękowanie dla moich przyjaciół, którzy są ze mną i pomogli mi w 2021 roku. To, co pozostaje, konsumujemy w Domu prowincjalnym z wielką przyjemnością...
MIÓD PITNY to tradycyjny napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki pszczelej. Wyrabiany i spożywany od średniowiecza w Polsce i na Litwie. Urzeka swoim smakiem i zapachem. Można go przyjmować w naturalnej temperaturze lub lekko schłodzony. Może zawierać od dziewięciu do osiemnastu procent alkoholu. Pijany w niewielkich ilościach ma działanie lecznicze. Ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe oraz działa profilaktycznie. Pomaga przy bezsenności, problemach trawiennych i przewlekłym stresie. Przyspiesza regenerację organizmu po przeziębieniu lub grypie, dzięki czemu ma ogromny i pozytywny wpływ na zdrowie. Miód Pitny był kiedyś częścią posagu każdej panny młodej. W Polsce młoda para piła miód przez jeden cykl księżycowy, stąd popularne określenie „miesiąc miodowy”.
Komisja Europejska zarejestrowała polski Miód Pitny jako Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność, czyli produkt chroniony ze względu na tradycyjny skład i produkcję.