• Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • W gościnie u chłopców z SP7PKI

  SP7PKI to znak radiostacji amatorskiej należącej Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców.

 • Pielgrzymka do ziemi przodków

  Zapraszam do obejrzenia krotkiego filmu z Internetowej Telewizji kielce oraz prawie godzinnego programu w Radio Kielce poświęconym pielgrzymce jaką zorganizowałem w 2010 roku dla moich parafian z Mallet do Rzymu i Polski. Wzruszające świadectwo przywiązania do Polski, dane przez potomków polskich emigrantów w Brazylii.

 • Polski misjonarz w kraju Inków

  Co prawda Brazylia to nie kraj inków, jednak to pod takim tytułem ukazał się w miesięczniku "Świat Radio" nr 12 z 2007 roku  wywiad, w którym redaktor naczelny p. Andrzej Janeczek SP5AHT przedstawia czytelnikom moja osobę.

 • Misjonarz z Cruz Machado

  Wywiad a właściwie zapis koleżeńskiej rozmowy w klubie SP5ZCC w Sulejówku, zamieszczony w nr 2/2001 Magazynu Krótkofalowców "QTC" z lutego 2001 roku.

 • Piątek, 22 czerwca 2018 r. imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza | Piątek XI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Paulina z Noli, św. męczenników Jana Fishera i Tomasza More'a

  Wydarzenia

  Centralne uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej w Kurytybie

  W ostatnią niedzielę 27 sierpnia w kurytybskim parku imienia św. Jana Pawła II odbyły się centralne uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej

  Liczni wierni zgromadzili się w kurytybskim parku imienia świętego Jana Pawła II zwanym też memoriałem emigracji polskiej w Brazylii, aby ochodzić uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Wśrod obecnych był także Rafael Greca prefekt Kurytyby, który w swoim przemówieniu powiedział między innymi: Kurytyba uwielbia swoich mieszkańców pochodzenia polskiego, Kurytyba uwielbia swoją polską dusze... Trzeba tu zaznaczyć że związek prefekta Kurytyby z polską emigracją oraz z osobą naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II trwa od wielu lat. Kiedy w zeszłym roku ogłoszono wstępne wyniki wyborów według których po kilkuletniej przerwie ponownie został wybrany prefektem miasta to pierwsze kroki skierował właśnie do tego parku gdzie w domu polskiego emigranta zamienionym na kaplice w której Polonia brazylijska witała Ojca świętego Jana Pawła II, przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz świętego Jana Pawła II dziękował za wyniki wyborów. Centralnym jednak punktem uroczystości była Msza św której przewodniczył emerytowany arcybiskup Kurytyby Dom Pedro Fedalto, a koncelebrowali ks. Kazimierz Długosz - prowincjał chrystusowców w Brazylii, ks. Jan Sobieraj SChr - administrator parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kurytybie oraz ks. Anderson Spegiorin SChr - proboszcz parafii a zarazem kustosz sanktuarium w Rio Claro do Sul. Na rozpoczęcie Mszy św oraz podczas kazania Dom Pedro nawiązał do swojego pobytu w Jasnogórskim sanktuarium oraz związku z Polską i Janem Pawłem II. Podczas Mszy św dokonano aktu intonizacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej podarowanego Polonii brazylijskiej przez Księdza arcybiskupa Częstochowy Wacława Depo. Rok temu Ksiądz arcybiskup przekazał ten obraz poprzez ręce uczestników kursu polskiej historii, kultury i tradycji jaki nasza Prowincja zakonna wspólnie z władzami miasta Kielce organizuje dla potomków polskich emigrantów w Polsce. Obecni na uroczystości wierni mieli też okazję otrzymać błogosławieństwo relikwiami świętego Jana Pawła II. Relikwie te za kilka dni, zostaną uroczyście umieszczone w kościele parafialnym w Rio Claro do Sul który jest zarazem sanktuarium diecezji União da Vitória. Po zakończeniu Mszy św obecni w parku mogli skorzystać ze straganów gdzie serwowano polskie potrawy oraz obejrzec występy kilku zespołów polonijnych działających w Kurytybie i najbliższej okolicy.
  Zapraszam do obejrzenia zdjęć z uroczystośći które umieszczone są w GALERII FOTOGRAFII mojej strony internetowej. Bezpośredni link: https://www.flickr.com/photos/141322552@N05/albums/72157685897982763

  odsłon: 97 | aktualizowano: 2017-08-30 04:10 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2018 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br