• Tranzystorowy wzmacniacz mocy SPert 1200

  Zapraszam do krótkiego filmu obrazującego pracę najnowszej wersji produkowanego przez Pawła SP7SP wzmacniacza mocy

 • Przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego zakończył wizytę kanoniczną w Brazylii

  Ks. Ryszard Głowacki przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego odbył wizytacje kanoniczną w Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii

 • SP DX Contest 2014

  Pierwszy pełny weekend kwietnia na trwale wpisany jest w kalendarz każdego polskiego krótkofalowca

 • Święcenie pokarmów Wielkanocnych w Brazylii

  Wśród tradycji Wielkanocnych zachowanych do dzisiaj przez brazylijską Polonię szczególną popularnością cieszy się święconka.

 • Moje brazylijskie wigilje Bożego Narodzenia

  Otrzymałem e-maila z redakcji kieleckiego dodatku do tygodnika Niedziela. Pani Agnieszka prosiła mnie o kilka słów opisu brazylijskich zwyczajów związanych z obchodami Wigilii Bożego Narodzenia.  

 • Galeria zdjęć krótkofalowców

  Zdjęcia tu zamieszczone w większości wykonałem osobiście. Po latach nie zawsze jednak jestem w stanie rozpoznac wszystkie osoby. Dlatego prosze o pomoc w identyfikacji widniejących na niech osób.

 • W gościnie u chłopców z SP7PKI

  SP7PKI to znak radiostacji amatorskiej należącej Świętokrzyskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców.

 • Pielgrzymka do ziemi przodków

  Zapraszam do obejrzenia krotkiego filmu z Internetowej Telewizji kielce oraz prawie godzinnego programu w Radio Kielce poświęconym pielgrzymce jaką zorganizowałem w 2010 roku dla moich parafian z Mallet do Rzymu i Polski. Wzruszające świadectwo przywiązania do Polski, dane przez potomków polskich emigrantów w Brazylii.

 • Polski misjonarz w kraju Inków

  Co prawda Brazylia to nie kraj inków, jednak to pod takim tytułem ukazał się w miesięczniku "Świat Radio" nr 12 z 2007 roku  wywiad, w którym redaktor naczelny p. Andrzej Janeczek SP5AHT przedstawia czytelnikom moja osobę.

 • Misjonarz z Cruz Machado

  Wywiad a właściwie zapis koleżeńskiej rozmowy w klubie SP5ZCC w Sulejówku, zamieszczony w nr 2/2001 Magazynu Krótkofalowców "QTC" z lutego 2001 roku.

 • Poniedziałek, 28 maja 2018 r. imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira | Poniedziałek VIII tygodnia okresu zwykłego

  Wydarzenia

  Pliki do pobrania

  Szkoła Polskiej Kultury i Tradycji dla Liderów Polonijnych.

  Polonusi z Brazylii i Argentyny uczestniczyli w Kielcach w III Szkole Polskiej Kultury i Tradycji. Przez dwa tygodnie uczyli się języka polskiego, poznawali historię kraju i zwiedzali Polskę.

  Polacy z Ameryki Południowej przyjechali do Kielc na zaproszenie władz miasta - to 18 Brazylijczyków i dwoje Argentyńczyków. Prezydent Wojciech Lubawski podczas wtorkowego spotkania z Polonią podkreślił że wie, jak wiele znaczy kontakt potomków emigrantów z ojczyzną.
  "To niezwykle wzruszające, że są ludzie, z których rodzin od kilku pokoleń nikt nie był w Polsce, a oni dalej mówią po polsku. To jest fenomen. Te wizyty są bardzo potrzebne, więc mam nadzieję, że będziemy je kontynuować" - powiedział Lubawski.
  Projekt organizacji szkoły był inicjatywą prowincjała Towarzystwa Chrystusowego w Brazylii ks. Kazimierza Długosza SChr, który wychowywał się w Kielcach a od 1992 r. pracuje w Ameryce Południowej. Dwa poprzednie turnusy zorganizowano w stolicy województwa świętokrzyskiego w 2010 r. i 2012 r.
  26-letni Cleimar Jose Kominkiewicz, nazwany przez polskich opiekunów "Józiem", jest praprawnukiem emigranta, który do stanu Rio Grande do Sul na południu Brazylii wyjechał pod koniec XIX wieku. Jak powiedział dziennikarzom Jose, języka uczył się od dziadków i rodziców, i cały czas chce go doskonalić.
  "Jestem w Polsce pierwszy raz, ale muszę tu jeszcze przyjechać. Następnym razem będę szukał korzeni swojej rodziny. Utrzymuję przez internet kontakty z Polakami, których poznałem w 2013 r. na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro" - dodał.
  Jose, podobnie jak jego przodkowie, jest rolnikiem. Gospodaruje na 35 hektarach, co jak zapewnił - w Brazylii oznacza "bardzo małe gospodarstwo". W Polsce, podoba mu się dobra infrastruktura, porządek na ulicach i przyjazne nastawienie ludzi.
  Z kolei Argentynka, która do Kielc przyjechała razem z bratem, wzruszona dziękowała, że mogła odwiedzić kościół, w którym ochrzczono ich ojca - pochodził z okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. Do Ameryki wyemigrował w 1928 r., wcześniej walczył w Bitwie Warszawskiej 1920 r.
  "Mimo że ci ludzie są często emigrantami w czwartym i piątym pokoleniu, nadal posługują się językiem polskim i kochają kraj, ale niewiele o nim wiedzą. Dzięki wizycie mogą poznać Polskę i spełnić marzenia swoich przodków, odwiedzając rodzinną ziemię" - powiedział ksiądz Długosz.
  Goście 12 września będą uczestniczyli w odsłonięciu w Kielcach pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego - uroczystość zaplanowano z okazji 100 rocznicy wkroczenia do miasta I Kompanii Kadrowej. Jak mówił ksiądz Długosz, Polacy w Ameryce Południowej, dla okazania wdzięczności wobec marszałka za czyny, które pomogły Polsce odzyskać niepodległość, nazwali dwie miejscowości w swoich nowych ojczyznach imionami córek Piłsudskiego: Wanda w Argentynie i Jagoda (nazwa dziś zmieniona) w Brazylii. W grupie są osoby pochodzące z okolic tych miejscowości.
  Pobyt Polonii w Kielcach koordynuje dyrektorka Domu Kultury "Zameczek" Teresa Wołczyk-Rosołowska. Jak mówiła, Brazylijczycy i Argentyńczycy będą uczyli się języka polskiego, wysłuchają też wykładów o historii kraju. Poznają polskie zwyczaje i tradycje, związane m.in. z symboliką Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia - sami przygotują kolację wigilijną. Będę uczyli się "Mazurka Dąbrowskiego", pieśni legionowych i biesiadnych.
  Grupa zdążyła już zwiedzić Warszawę - byli m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego i Sejmie. Pojadą także do Krakowa, Wieliczki, Wadowic, Częstochowy. Zwiedzą zabytki i muzea Kielc oraz Park Etnograficzny w Tokarni i Dworek Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku; pojadą również na Św. Krzyż i do Bałtowa.
  Obecnie w Brazylii mieszka około 1,5 mln osób o polskich korzeniach. Pierwsze zorganizowane grupy emigrantów, głównie chłopów, przybyłych do stanów Santa Catarina i Parana w 1869 r.... więcej czytaj na stronie:
  http://wyborcza.pl/1,91446,16433092,Kielce__Polonia_z_Ameryki_Pd__poznaje_polska_kulture.html#ixzz3AAMK58m7

  14 sierpnia w kieleckim Ratuszu odbyło się spotkanie, kończące zajęcia Szkoły Kultury i Tradycji Polskiej dla naszych rodaków z Brazylii. Podczas uroczystości za wspieranie działań na rzecz upowszechniania i pielęgnowania polskiego dziedzictwa wśród brazylijskiej Polonii, medalami Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii uhonorowano współinicjatora tej idei z-cę prezydenta Kielc Czesława Gruszewskiego, Teresę Wołczyk-Rosołowską dyrektora Domu Kultury „Zameczek”, po raz trzeci organizującą zajęcia dla naszych rodaków, oraz Ewę Okońską od 11 lat prowadzącą program: Polonijne Radio Kielce na falach którego wielokrotnie nawiązuje się do Polonii kraju Krzyża Południa i pracujących tam chrystusowców.  Wyróżnieni otrzymali podziękowania i Medale Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, z napisem: „aby żaden rodak nie zaginął na obczyźnie”. W imieniu Rektora PMK w Brazylii księdza Zdzisława Malczewskiego wręczył je ks. Kazimierz Długosz - prowincjał Towarzystwa Chrystusowego w Ameryce Południowej.
  Zapraszamy do obejrzenia filmu z tej uroczystości: https://www.youtube.com/watch?v=RtxGvjUFVgE&list=PLcBTRVxIA1JIzibwNozbuQMnSZGDyx3OZ oraz wysłuchania audycji w Radio Kielce ( plik powyżej)

  

  odsłon: 1188 | aktualizowano: 2014-08-29 00:52 |
  stat4u
  projektowanie stron szczecin © 2010 - 2018 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone

  Pe. Kazimierz Dlugosz S.Chr

  , kazimierz_dlugosz(at)yahoo.com.br